Zwyczaje świąteczne – projekt edukacyjny

Przed ukończeniem gimnazjum uczniowie zobowiązani są do realizacji projektu edukacyjnego, będącego zespołowym działaniem polegającym na opracowaniu określonego tematu. Metoda ta pozwala młodzieży na rozwijanie zainteresowań, uczy również współpracy w grupie i twórczego rozwiązywania problemów.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Sieniawie zawsze bardzo ambitnie podchodzą do realizacji projektu. Wspólnie wybierają temat, wkładają dużo pracy i zaangażowania w przydzielone im zadania, wykazując się przy tym kreatywnością, systematycznością, umiejętnością krytycznej analizy zebranych materiałów.
W tym roku uczniowie klasy II gimnazjum przygotowali projekt pod hasłem: „Co kraj, to obyczaj”. Przedstawiony on został 28 stycznia w Hali Sportowej w Sieniawie. Prezentację swą obecnością uświetnili: ks. proboszcz Stanisław Gniewek, Zastępca Burmistrza Gminy Rymanów pan Jan Materniak, Maria Szkutnik, Wojciech Kosiarski, społeczność lokalna oraz Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Sieniawie.
W wielu krajach święta Bożego Narodzenia są jednym z ważniejszych wydarzeń w roku, czasem niepowtarzalnym, pełnym radości, szczodrości, niosącym ciszę i skupienie. To chyba jedyny okres w ciągu roku, kiedy na kilka dni ustają kłótnie, a ludzie są dla siebie mili i serdeczni.
Uczestnicy projektu zilustrowali, jak wyglądają przygotowania do tych świąt i ich przebieg, zabierając licznie zgromadzoną publiczność w bożonarodzeniową podróż po wybranych krajach świata. Przeniesieni zostaliśmy do tradycyjnego polskiego domu, gdzie zebrana przy wigilijnym stole rodzina rozmawia o polskich, a także zagranicznych, znanych im zwyczajach bożonarodzeniowych. W tę scenkę wplatane były pozostałe punkty programu.
A wśród nich niezwykle interesująca prezentacja multimedialna ukazująca historię Świąt Bożego Narodzenia, ich symbole oraz ciekawostki z nimi związane.
Mogliśmy poznać różne wizerunki Świętego Mikołaja: w Holandii przypływa on statkiem, w Szwecji prezenty roznosi krasnoludek wigilijny, natomiast we Włoszech – złośliwa czarownica.
Dowiedzieliśmy się jakie potrawy królują na wigilijnych stołach: w Niemczech nie może zabraknąć kartoflanej sałatki i białej kiełbasy, w Wielkiej Brytanii natomiast najważniejszy jest bożonarodzeniowy obiad złożony z pieczonego indyka, ziemniaków oraz puddingu z rodzynkami.
W różnych krajach odmiennie przystraja się też domy, np. w Grecji zamiast choinki ozdabia się bombkami statek.
W krajach afrykańskich charakterystyczne natomiast są tańce przy dźwiękach bębnów, którymi wita się nowonarodzone Dzieciątko.
Widzowie poczęstowani zostali pierniczkami, stanowiącymi tradycyjny deser świąteczny w Szwecji, a dzieci obdarowane cukierkami od austriackiego Mikołaja, któremu towarzyszyły dwa diabły. Całość uatrakcyjniły kolędy i mniej znane pieśni bożonarodzeniowe w przepięknym wykonaniu Marii Jarosz oraz Mileny Wacławskiej. Drugoklasistów wspierali grą na instrumentach ich starsi koledzy: Remigiusz Rusnok oraz Krystian Wasylik. Do kolędowania przyłączyła się publiczność.
Po prezentacji widzowie zaproszeni zostali do wigilijnego stołu, gdzie mogli poczęstować się m.in. pierogami, gołąbkami, barszczem, kutią, plackami i ciasteczkami. Był też czas, by obejrzeć zgromadzone przez uczniów rekwizyty związane ze Świętami Bożego Narodzenia i stanowiącymi przepiękną dekorację. Szopki, kolorowe kartki i bombki, tradycyjne oraz nowoczesne choinki, grecki statek – wzbudzały podziw tym bardziej, że część z nich uczniowie wykonali własnoręcznie.
Za ten pełen atrakcji wieczór ogromne gratulacje i brawa należą się przede wszystkim uczniom. Nie można jednak pominąć ogromnego wkładu pracy pani Lilianny Huty będącej koordynatorką projektu oraz rodziców służących wsparciem i pomocą.
Z pewnością projekt był doskonałą lekcją kulturoznawstwa ale i tolerancji. Jesteśmy przekonani, że na zawsze w pamięci pozostanie nam przyświecające projektowi motto:
„Nic nie dzieli narodów bardziej niż arogancja i pycha kulturowa,
nic nie łączy ich bardziej niż znajomość innych kultur i szacunek dla nich”.

« 1 z 5 »