Wycieczka do Jasła klasy 4 SP

13 czerwca uczniowie klasy 4 SP wybrali się na wycieczkę do Jasła. Od początku dopisywał nam nie tylko humor, ale i piękna pogoda.
Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Lizaka w Jaśle. Zanim jednak zaczęła się przygoda w krainie słodyczy, dla dzieci zorganizowano warsztaty zdrowego żywienia. W ich trakcie samodzielnie przygotowały posiłek, który następnie spożyły jako drugie śniadanie. Wzmocnieni w ten sposób dużą dawką witamin i minerałów, uczniowie przeszli do głównego budynku muzeum, gdzie po wstępnej prelekcji o historii upowszechniania słodyczy, mogli posmakować różnych rodzajów cukru, powąchać aromaty i barwniki używane w produkcji słodyczy, a następnie stworzyć lizak według własnego upodobania.
Druga część wycieczki miała miejsce w nieodległej Trzcinicy. Tam, w otoczeniu zieleni i z widokiem na skansen archeologiczny zjedliśmy pyszny obiad, by z nowym zapasem sił ruszyć na szlaki parku „Karpacka Troja”. Podróż w czasie rozpoczął półgodzinny film o pracach wykopaliskowych na terenie skansenu i ludach mieszkających tutaj przed kilkoma tysiącami lat, a później lekcja historii w pawilonie wystawowym. Dalsze zwiedzanie miało charakter plenerowy – uczniowie zobaczyli grodzisko z fragmentami murów obronnych oraz leżącą u jego podnóża zrekonstruowaną wioską otomańską z epoki brązu i słowiańską z wczesnego średniowiecza. Atrakcją okazała się również zagroda ze zwierzętami, które – jak zapewniała pani przewodnik – hodowane były przez ówczesnych mieszkańców. Zanim klasa wyruszyła w drogę powrotną, na uczniów czekała jeszcze jedna niespodzianka – warsztaty zdobienia płóciennych toreb ornamentyką nawiązującą do czasów wczesnosłowiańskich. Pięknie wykonane torby uczniowie zabrali na pamiątkę.
Wyprawa, choć nieco męcząca, okazała się wspaniałą przygodą.

« 1 z 3 »