„Jak nie czytam, jak czytam”

7 czerwca przeprowadzona została ogólnopolska akcja czytelnicza „Jak nie czytam, jak czytam”, której pomysłodawcą i głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Jej celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży do czytania oraz budowanie pozytywnego wizerunku książki. Do akcji, podobnie jak w ubiegłych latach, włączyła się również Szkoła Podstawowa w Sieniawie. Liczne działania zorganizowały i przeprowadziły panie: S. Florek, S. Zięba, B. Bruk i A. Twardowska.
Na początku wszyscy uczniowie zebrali się w sali gimnastycznej. Tam odbyło się rozstrzygnięcie konkursu literackiego i plastycznego „Książka – mój najlepszy przyjaciel”. W części literackiej nagrody zdobyli:

 • Szymon Sitek – I miejsce,
 • Zofia Kosiarska – II miejsce,
 • Kaja Szałankiewicz – III miejsce.
  W konkursie plastycznym zwyciężyli:
 • Martyna Twardowska – I miejsce,
 • Amelia Zubek – II miejsce,
 • Lena Bruk – II miejsce,
 • Jakub Winnicki – II miejsce,
 • Nikola Janowska – III miejsce,
 • Zofia Gac – III miejsce,
 • Miłosz Szałankiewicz – III miejsce.
  Nagrodzeni zostali również najaktywniejsi czytelnicy. Nagrody, oczywiście w postaci książek, wręczyła zwycięzcom pani dyrektor Halina Chmielewska. Najmłodsi uczniowie z klas I – II oraz przedszkola i oddziału zerowego, którzy przebrali się za postacie z baśni, otrzymali drobne upominki. Oczywiście najważniejszym punktem akcji była próba pobicia rekordu masowego czytania – dzieci oraz młodzież przez kilkanaście minut czytała przyniesione przez siebie książki. Mogliśmy zobaczyć całą gamę różnorodnych pozycji poczynając od baśni, powieści młodzieżowych poprzez lektury i tomiki poezji, na dziełach naukowych kończąc.
  W dalszej części uczniowie podzieleni zostali na dwie grupy. Młodsze dzieci udały się do sal, gdzie uczniowie z klasy 8 i 3 gimnazjum przeczytali im bajki „Siri strzela gola” i „Siri i pies sąsiada”. Następnie kolorowały ilustracje do wysłuchanej historii. Młodzież z klas 4 – 8 i 3 gimnazjum rywalizowała natomiast w dwóch konkursach: literackich kalamburach oraz quizie „Jaki to bohater”. Bezkonkurencyjni okazali się przedstawiciele klasy 4, którzy w nagrodę otrzymali książki.
  Następnie uczniowie zaproszeni zostali do obejrzenia spektakli profilaktyczno – edukacyjnych. Dla młodszych odegrane zostało przedstawienie „Przyjaźni dar odwróci zły czar” – traktujące o przyjaźni i tolerancji, uświadomiło dzieciom, że mimo różnic zewnętrznych wszyscy zasługują na szacunek. Młodzież z klas 4 – 8 oraz 3 gimnazjum obejrzała spektakl „Zagubione sumienie”, poruszający problem przemocy, agresji i braku szacunku.
  Był to niezwykły, pełen atrakcji i bardzo pouczający dzień.